Urlop okolicznościowy - kiedy można go dostać?

Poza klasycznym urlopem wypoczynkowym mamy także urlop okolicznościowy, który umożliwia uzyskanie dodatkowych dni wolnych na skutek specjalnych okoliczności. W ten sposób pracownik ma czas na załatwienie ważnych prywatnych spraw, bez utraty podstawowego wymiaru urlopu. Warto zatem zdawać sobie sprawę z tego, kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy.

  • Urlop okolicznościowy został przygotowany, aby pracownik mógł zrezygnować z pracy w wyniku nastąpienia ważnych dla niego wydarzeń osobistych.
  • Ten rodzaj urlopu odnosi się on jedynie do osób zatrudnionych na umowę o pracę i jest regulowany przez Kodeks Pracy.
  • Pracodawca nie ma prawa odmówić jego przyznania, ale może wymagać potwierdzenia prawdziwości wystąpienia okoliczności stosownymi dokumentami.
  • Prawo do wykorzystania tego rodzaju urlopu przepada, jeśli nie dojdzie do wydarzenia, które wiązało się z wnioskowaniem o wolne od pracy.

Czym jest urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy to krótki okres wolny od pracy, udzielany pracownikowi z okazji ważnych wydarzeń osobistych, takich jak ślub, narodziny dziecka czy pogrzeb bliskiej osoby. Charakterystyczną cechą tego urlopu jest to, że jest on płatny – pracownik otrzymuje wynagrodzenie za dni, w których korzysta z urlopu okolicznościowego. Wylicza się je na takiej samej zasadzie jak wypłatę w trakcie urlopu wypoczynkowego. Co istotne, wykorzystanie urlopu okolicznościowego nie wpływa w żaden sposób na wymiar urlopu wypoczynkowego. Zasada ta dotyczy wszystkich lokalizacji – niezależnie, czy jest to praca w Augustowie, czy Krakowie.

Urlop okolicznościowy - kiedy można go dostać według polskiego prawa?

Zgodnie z Kodeksem Pracy w Polsce pracownik ma prawo do urlopu okolicznościowego, który może wynosić jeden lub maksymalnie dwa dni w następujących przypadkach:

  • 2 dni - ślub pracownika, narodziny jego dziecka, śmierć i pogrzeb małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;
  • 1 dzień – ślub dziecka, śmierć i pogrzeb siostry, brata, teściowej, teścia, babci lub dziadka , a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Warto dodać, że urlop okolicznościowy dotyczy osób zatrudnionych jedynie na umowę o pracę. Nie został uregulowany w przypadku, kiedy praca jest wykonywana na umowę zlecenie czy umowę o dzieło.

Jakie formalności należy dotrzymać, żeby dostać urlop okolicznościowy?

Aby skorzystać z urlopu okolicznościowego, pracownik powinien powiadomić pracodawcę o zaistniałej sytuacji i złożyć odpowiedni wniosek. W praktyce często wystarczy ustne zawiadomienie przełożonego, jednak w zależności od regulaminu pracy w danej firmie, pracodawca może wymagać pisemnego wniosku lub przedstawienia dokumentów potwierdzających przyczynę urlopu, np. akt małżeństwa czy akt zgonu. Co istotne, tego rodzaju wolne przysługuje tylko w przewidzianym celu i tak może zostać wykorzystany. Jeśli wnioskujesz o wolne z powodu okoliczności związanych ze ślubem swojego dziecka, a zostanie on odwołany – urlop okolicznościowy nie powinien być wykorzystany. Nie ma tu znaczenia lokalizacja, bo zarówno praca w Garwolinie, jak i w Warszawie, będzie rządzić się tymi samymi prawami.

Co w przypadku, kiedy urlop okolicznościowy nie wystarcza?

Bardzo często okazuje się, że jeden czy dwa dni wolne od pracy nie wystarczą, żeby załatwić formalności związane z ważną uroczystością lub wrócić do dobrej kondycji po utracie kogoś bliskiego. Wówczas warto skorzystać z prawa do urlopu wypoczynkowego, który nie wymaga podawania przyczyny pracodawcy. Inną opcją jest też zasięgnięcie porady lekarskiej, która zweryfikuje, czy jesteś w stanie wrócić do wykonywania obowiązków służbowych.

Podsumowanie

Skuteczne wykorzystanie urlopu okolicznościowego oraz świadomość przysługujących praw pozwala pracownikom lepiej zarządzać swoim czasem pracy i życiem osobistym. Dla pracodawców z kolei, zrozumienie i poszanowanie potrzeb pracowników w zakresie urlopów przyczynia się do budowania pozytywnych relacji w miejscu pracy oraz wzmacnia zaangażowanie i lojalność zespołu.