Jak zacząć mówić po angielsku? Proste sposoby!

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]
Wiele osób ma problem z mówieniem w języku obcym. Wynika to ze strachu, wstydu… Częste jest także rozczarowanie dotychczasowymi, tradycyjnymi metodami nauki. Na szczęście istnieją sposoby, aby poradzić sobie z tymi problemami. Sprawdź, jak zacząć mówić w języku angielskim!

Zacznij naukę właśnie od mówienia!

Jak mówić w języku obcym? Zastanów się, jak nauczyłeś czy nauczyłaś się swojego ojczystego języka w dzieciństwie. Otóż pierwsze było słuchanie i mówienie, a dopiero później nadeszła nauka czytania i pisania. Taka kolejność jest naturalna i skuteczna. W końcu już raz przyniosła rezultaty! Dlatego, aby efektywnie opanować mówienie po angielsku, również warto zacząć od słuchania i rozmów.

Co więcej, nawet jeśli zaliczasz się do wzrokowców, za granicą nie znajdziesz czasu na zaglądanie do notatek. Twoim celem jest swobodna komunikacja, więc od samego początku najlepiej intensywnie trenować mówienie.

Ucz się tego, czego rzeczywiście potrzebujesz!

Uznaje się, że aż w 97% sytuacji zaledwie 5 angielskich czasów wystarcza, aby się porozumieć. Mowa o:

  • Present Simple
  • Past Simple
  • Future Simple
  • Present Continuous
  • Present Perfect

Początkowo możesz więc pominąć pozostałe czasy, a skupić się na właśnie 5 najważniejszych. Zrezygnuj także z nauki słów, które uważasz za nieprzydatne. Zatem kiedy przystępujesz do nauki słów, zawsze daj sobie chwilę na zastanowienie się, czy istnieje szansa na jego użycie. Jeśli nigdy nie korzystasz z niego w języku polskim, zapewne nie zrobisz tego także w języku angielskim. Dzięki temu możesz lepiej opanować prawdziwie przydatne słownictwo. Co więcej, poczucie że uczysz się tego, co naprawdę dla Ciebie ważne, zwiększa motywację! Rezultat? Nauka jest przyjemniejsza i skuteczniejsza.

Nauka tylko ze zrozumieniem!

Efektywna nauka angielskiego musi opierać się na zrozumieniu i praktyce. To nie wkuwanie reguł gramatycznych czy list słówek. Każdą zasadę gramatyczną postaraj się wyjaśnić sobie prostym językiem, tak aby była dla Ciebie jasna. Skup się na analizie przykładów i stwórz kilkadziesiąt swoich zdań, by dany temat stał się dla Ciebie naturalny. Samo zapamiętanie reguł nie wystarczy – musisz potrafić swobodnie je stosować w rozmowie!

Podobnie podejdź do nauki nowych słów. Układaj z nimi zdania i wypowiadaj je na głos. W ten sposób dowiesz się, co oznacza dane słowo, a przy tym nauczysz się go używać w zdaniach i to wielu różnych kontekstach. Wszystko to sprawia, że nauka staje się szybsza oraz pozwala na zapamiętywanie wielu rzeczy podczas treningu mówienia.

W nauce pomoże Ci także metoda Aktywnego Mówienia. Polega ona na praktycznym użyciu języka, a dokładnie samodzielnym tworzeniu zdań. W tej metodzie wykorzystujesz gramatykę i słownictwo w realnych sytuacjach.

Zacznij rozmawiać z lektorem

Nauka języka ze specjalistą może pomóc przełamać Ci bariery w nauce języka. Dobry pomysł to konwersacje z native speakerem, czyli osobą, dla której konkretny język jest językiem ojczystym. Co ważne, obecnie wcale nie musisz chodzić na zajęcia do szkół językowych, aby uczyć się języka. Z powodzeniem możesz uczyć się go z domu, bez konieczności zakupu drogich podręczników. Pamiętaj, że skuteczna nauka wcale nie polega na wkuwaniu słówek! Nie potrzebujesz także godzinnych czy dłuższych lekcji.