Referencje od pracodawcy - jak o nie poprosić?

Jeśli szukasz nowej pracy, pozytywne referencje od poprzedniego pracodawcy mogą być Twoim atutem w procesie rekrutacji, co może także zwiększyć Twoje szanse na otrzymanie zatrudnienia. Warto zatem po zakończeniu danej pracy postarać się uzyskać list referencyjny, zwracając się z prośbą o jego napisanie do odpowiedniej osoby. Co więcej, referencje mogą także zostać przekazane telefonicznie.

  • Referencje mogą zostać przekazane w formie listu lub w trakcie rozmowy telefonicznej - drugie rozwiązanie jest szczególnie cenione przez rekruterów i uznawane za bardziej obiektywne.
  • O referencje należy poprosić odpowiednią osobę - dobrym wyborem będzie Twój bezpośredni przełożony.
  • Pamiętaj, aby wysłać prośbę o referencje z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, szczególnie jeśli zależy Ci na otrzymaniu ich w formie listu.

Jaka forma referencji będzie odpowiednia?

Zanim zaczniesz wysyłać swoje CV na wybrane oferty pracy, zastanów się, jaka forma referencji będzie najlepszym rozwiązaniem, gdy zależy Ci na zwiększeniu swojej szansy na otrzymanie pracy. Możesz zdecydować się na przykład na referencje w formie rozmowy telefonicznej, które zazwyczaj uznaje się je za bardziej wiarygodne. W tym przypadku potencjalny pracodawca lub rekruter kontaktuje się telefonicznie z osobami z otrzymanej od Ciebie listy referencyjnej i prosi je o opinię na Twój temat. To dobre rozwiązanie, aby szybko otrzymać potwierdzenie dotyczące na przykład kompetencji posiadanych przez kandydata. Należy jednak pamiętać, że minusem referencji udzielanych telefonicznie jest również problem z wykorzystaniem ich przy okazji kolejnych procesów rekrutacyjnych. Z tego względu wielu kandydatów woli ubiegać się o pisemną formę - list referencyjny może być często powielanym dokumentem.

Kogo poprosić o referencje?

Warto również zastanowić się, kogo z poprzedniej pracy najlepiej poprosić o referencje. Należy przy tym podkreślić, że mogą one zostać wystawione nie tylko przez przełożonego, ale także przez osobę, która bezpośrednio z Tobą współpracowała. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie się sprawdzi. Jednak większość firm przede wszystkim traktuje priorytetowo listy referencyjne od przełożonych czy dyrektorów. Jest to związane z przekonaniem, że ktoś, kto pracuje na równorzędnym stanowisku blisko kandydata, mógłby nie zachować obiektywizmu. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia zawodowego, możesz także zastanowić się nad pisemnymi referencjami ze swojej uczelni - referencje może napisać Ci na przykład wykładowca, promotor lub opiekun roku.

Interesuje Cię praca w Świętochłowicach? Już dziś przejrzyj najnowsze oferty z tego regionu i zdecyduj się na wysłanie aplikacji.

Jak i kiedy poprosić o referencje?

Jeśli już wybrałeś odpowiednią osobę do napisania referencji, skontaktuj się z nią – może to być bezpośrednie spotkanie, wiadomość e-mail lub rozmowa telefoniczna. Warto również pamiętać, że najlepiej poprosić o napisanie referencji, gdy już wiadomo, że odchodzisz z pracy. Dzięki temu zwiększysz swoją szansę na znalezienie kolejnej pracy, a co więcej, takie referencje przydadzą Ci się także w przyszłości. Nie zapominaj, że Twój przełożony musi mieć czas na przygotowanie referencji, dlatego poproś o nie z odpowiednim wyprzedzeniem. Swoją prośbę najlepiej też odpowiednio uargumentować. Wspomnij, że poszukujesz nowych możliwości zawodowych, a referencje będą świetnym potwierdzeniem Twojej wiedzy. Koniecznie podziękuj za otrzymany dokument, aby zachować pozytywne relacje z daną osobą.

Chcesz znaleźć pracę w Drezdenku? Zapoznaj się online z aktualnymi ogłoszeniami i sprawdź, jakie wymagania mają potencjalni pracodawcy.

Podsumowanie

Nie bój się poprosić poprzedniego pracodawcę o referencje. Co więcej, jeśli możesz pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym, to najlepiej postaraj się o uzyskanie listów referencyjnych z różnych firm. Pamiętaj, aby do ich napisania wybrać osoby, które miały okazję dobrze Cię poznać i wiedzą, jakie się Twoje główne osiągnięcia zawodowe, kompetencje i umiejętności. Odpowiednie referencje mogą być kluczowym atutem w procesie rekrutacji, dlatego warto o nie poprosić.