Dekoracje do mieszkania DIY, czyli dodatki w dobrym stylu

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY] Idea DIY (Do It Yourself) obejmuje między innymi dekoracje, meble, ubrania, kosmetyki. Jest to niezwykle piękna idea polegająca na przerabianiu i tworzeniu celem niekomercyjnego wykonywania ozdób oraz przedmiotów codziennego użytku. Jeśli dopiero zaczynamy, sprawdźmy, co możemy samodzielnie wyczarować, aby cieszyło oczy nasze i naszych bliskich.

Świece zapachowe

Wykonanie własnych świeczek zapachowych jest nie tylko łatwe, ale też bardzo przyjemne, ponieważ pobudza kreatywność i pozwala na jakiś czas zająć umysł czymś innym niż problemy dnia codziennego. Jak się do tego zabrać? Najpierw zabierzmy się za roztopienie wosku. Użyjmy zwykłej świeczki, nawet resztek już nadpalonych (w każdym domu jakaś się znajdzie, lecz z punktu widzenia zdrowia parafinę lepiej zastąpić świeczką sojową). Tylko jak rozpuścić wosk? Jak czekoladę, a więc w kąpieli wodnej. Wypełniamy garnek wodą, stawiamy na ogniu. Na garnku stawiamy metalową miskę. Kiedy woda w garnku zacznie wrzeć, wypełnijmy miskę resztkami wosku. Para wodna będzie powoli roztapiać wosk. Nie zapominajmy o mieszaniu. Wlewamy olejek zapachowy lub aromat używany do ciast. Jeśli dodatkowo chcielibyśmy uzyskać kolor, do mieszanki wlewamy barwniki spożywcze. Teraz zastanówmy się nad kształtem. Możemy użyć kubka lub szklanki albo nawet foremek do ciasta w kształcie serduszek czy gwiazdek. Wlewamy gorący wosk (uwaga, aby się nie poparzyć!) do formy, po czym zanurzamy w nim sznurek lub knot z użytej świeczki. Wielu miłośników DIY dodatkowo zatapia w masie rośliny na przykład rozmaryn. Kiedy wosk wystygnie i stwardnieje, wystarczy wyciągnąć ją z formy i gotowe!

Jak wykorzystać makramę?

Makrama to znana już od najdawniejszych stylizacji sztuka wiązania sznurków, której opanowanie pozwala na tworzenie oryginalnych dekoracji. Do makramy wykorzystujemy sznurek, najczęściej z bawełny, ale też śmiało można eksperymentować ze sznurkami z lnu czy konopi. Możemy wybrać grubość oraz kolor, a następnie zabrać się do pracy. Wykorzystując makramę jesteśmy w stanie wyczarować ozdobny, sukienki, szale, kosze, woreczki na biżuterii (biżuterię zresztą też), poszewki, firanki, abażury, chustki i serwetki, obrusiki oraz kosze. Sztuki makramy nauczymy się zarówno samodzielnie z książek oraz internetowych poradników i tutoriali, lecz jeśli zależy nam, aby ktoś stale korygował nasze poczynania, zwłaszcza gdy zabieramy się za trudniejsze prace, warto rozejrzeć się za kursem bądź warsztatami organizowanymi najczęściej w domach kultury.

Decoupage

Jednym z najciekawszych form DIY jest decoupage, czyli ozdabianie pudełek. Stare pudełka po butach czy biżuterii możemy przerobić tak, by dać im drugie, wspaniałe życie. Wystarczą farby, pędzle, serwetki, klej, brokat, papiery (klasyczny, ryżowy), lakiery, farby w sprayu, naklejki... Właściwie ogranicza nas tylko wyobraźnia. Jeśli przejrzymy poradniki, zobaczymy, że jest mnóstwo stylów i inspiracji na ozdobienie pudełek. Lecz technika decoupage wykorzystana jest nie tylko do zdobienia pudełek i szkatułek. Sprawdzi się przy odnawianiu doniczek, bombek czy kubków.