Protezy natychmiastowe, czyli przywracanie uśmiechu w ciągu jednej wizyty

Protezy natychmiastowe stanowią innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie stomatologii, umożliwiając pacjentom uzupełnienie brakującego zęba w ciągu jednej wizyty. Dzięki zaawansowanym technologiom i technikom, protezy natychmiastowe są tworzone i osadzane natychmiast po usunięciu zębów. Dzięki temu nie ma problemu z widocznym brakiem zęba po jego ekstrakcji.

Proces przygotowania i osadzenia protezy natychmiastowej

Proces przygotowania i osadzenia protezy natychmiastowej rozpoczyna się od konsultacji pacjenta ze stomatologiem o czym można przeczytać na https://bemowodental.pl/protetyka/. Na początku pacjent przechodzi szczegółowe badanie jamy ustnej, a stomatolog ocenia stan zębów oraz decyduje, które zęby wymagają ekstrakcji i zastąpienia protezą. W kolejnym kroku przeprowadzane jest wyrywanie zębów, które zostaną zastąpione protezą natychmiastową. Proces ekstrakcji musi być precyzyjny, aby utrzymać odpowiednią ilość tkanek i zapewnić właściwe podparcie dla protezy. Przed usunięciem zębów, przeprowadza się precyzyjny wycisk lub skan jamy ustnej, który posłuży do stworzenia modelu protezy natychmiastowej. Na podstawie wycisku i modelu, technik dentystyczny tworzy protezę natychmiastową, która będzie idealnie pasować do anatomicznych cech jamy ustnej pacjenta. Po wykonaniu protezy natychmiastowej, zostaje ona natychmiast osadzona na odpowiednich miejscach.

Czy proteza natychmiastowa jest odpowiednia dla każdego pacjenta?

Proces osadzenia protezy natychmiastowej jest znacznie szybszy niż tradycyjnych protez, ale nie każdy pacjent może być odpowiednim kandydatem do zastosowania tej metody. Pacjenci cierpiący na zaawansowaną chorobę przyzębia, infekcje jamy ustnej czy niewyleczone zakażenia nie są odpowiednimi kandydatami do protez natychmiastowych, ponieważ wymagają one zdrowego podłoża dla stabilności i sukcesu osadzenia. Protezy natychmiastowe wymagają też odpowiedniego wsparcia od sąsiednich zębów, dlatego pacjenci muszą mieć wystarczającą ilość zdrowych zębów do osadzenia protezy. W przypadkach, gdzie pacjent ma duże braki zębowe lub inne powikłania, może być konieczne zastosowanie innych bardziej czasochłonnych metod odbudowy.

Protezy natychmiastowe mogą być doskonałym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy chcą szybko odzyskać estetykę uśmiechu, ale inne metody mogą być bardziej odpowiednie dla pacjentów z bardziej zaawansowanymi wymaganiami estetycznymi.

Konserwacja i adaptacja protezy natychmiastowej

Po osadzeniu protezy natychmiastowej, pacjent powinien regularnie odwiedzać stomatologa w celu oceny kondycji protezy oraz jamy ustnej. Regularne kontrole pozwalają na wcześniejsze wykrycie ewentualnych problemów i ich odpowiednie rozwiązanie.

W początkowej fazie użytkowania protezy natychmiastowej, pacjent może odczuwać pewien dyskomfort i trudności w jedzeniu czy mówieniu. Jednak z czasem mięśnie i tkanki jamy ustnej przystosowują się do protezy, co poprawia komfort.