Rower elektryczny jako idealny wybór dla seniora na lato

Letnie poranki zachęcają do wybrania się na wycieczkę rowerową. Jednak co zrobić, kiedy przeżyjemy już wiele wiosen, a nasze stawy będą potrzebować wsparcia w pedałowaniu? Fantastycznym rozwiązaniem jest rower elektryczny, który zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Co to jest rower elektryczny?

Rower elektryczny działa tak, jak każdy inny rower. Jedyną różnicę stanowi silnik zamontowany centralnie (na korbie) lub w piaście (w kole przednim lub tylnym), zasilany przez akumulator, który należy regularnie ładować. Mechanizm wspiera użytkownika, ale dopiero wtedy, gdy ten zacznie pedałować. Wspomaganie tego typu pozwala po prostu szybciej i sprawniej jeździć, nawet w upalne dni. Jest to doskonały wybór dla osób w każdym wieku – również dla seniorów, o czym świadczy wiele publikacji, np. https://ride-e.bike/rower-elektryczny-dla-seniora-co-warto-o-nim-wiedziec/

Dlaczego latem warto jeździć na e-bike’u?

Świetna pogoda latem sprzyja uprawianiu sportu na łonie natury. Pokonywanie kolejnych kilometrów na rowerze to aktywność, która ma niezliczoną ilość zalet. Należą do nich przede wszystkim korzyści zdrowotne, ale nie tylko. Dowiedz się, jakie inne plusy ma jazda – także na e-bike’u, a przekonasz się, że warto zacząć uprawiać sport. O korzyściach płynących z jeżdżenia na rowerze oraz sposobie jego wyboru możesz dowiedzieć się tutaj: https://www.kmkbike.pl/rower-dobry-w-kazdym-wieku/.

  1. Zadbasz o stawy i mięśnie

Jeżdżąc na rowerze, poprawisz swoją kondycję oraz zadbasz o sprawność kolan i stawów. Nie musisz martwić się, że to dla Ciebie zbyt męcząca aktywność. Wbudowany napęd sprawi, że jazda będzie przyjemna, bez względu na Twój poziom sprawności.

  1. Tryby wsparcia dopasowane do potrzeb

Każdy rower z silnikiem pozwala wybierać spośród kilku różnych trybów, aby umożliwić użytkownikowi dopasowanie wsparcia do jego indywidualnych potrzeb. W ten sposób e-bike może być idealnym rozwiązaniem zarówno dla tych seniorów, którzy lubią mocno zmęczyć się podczas pokonywania terenowych tras, jak i dla amatorów letnich wycieczek nad jezioro. Na pewno znajdziesz taki tryb, który będzie ci najlepiej odpowiadał.

  1. Podróżuj dalej i dłużej niż dotychczas

Z rowerem elektrycznym możesz jeździć dalej i dłużej. Będąc wyposażonym w taki sprzęt, bez nadmiernego wysiłku dojedziesz na swoją ukochaną działkę czy pokonasz jeden z dłuższych szlaków leśnych. Zabierając go na wakacje, np. nad morze, zwiedzisz nie tylko najbliższe okolice, ale także te bardziej oddalone rejony. Z e-bike’iem skorzystasz z wakacji w pełni, ciesząc się czasem spędzonym na świeżym powietrzu.

 

4.Wsparcie podczas trudniejszych tras i wzniesień

Lubisz jeździć na rowerze, ale obawiasz się, czy podołasz podjazdom i innym przeszkodom czyhającym na trasie? Jeśli chcesz być aktywnym seniorem, to korzystając z roweru ze wspomaganiem, możesz się z nimi zmierzyć. Podjazdy pod górki, mało komfortowe terenowe odcinki czy niespodziewany przejazd przez leśne dukty nie będzie stanowił dla Ciebie wyzwania. Jadąc na takiej maszynie, możesz przyjemnie poznawać nowe ścieżki w mieście czy poza nim, a przy tym wypoczywać. Przy okazji udowodnisz, że wiek to tylko liczba.

  1. Letnia integracja

Miło jest odkrywać kolejne szlaki rowerowe, a jeszcze przyjemniej jest robić to we wspaniałym towarzystwie. Rower elektryczny daje możliwość przyłączenia się do grup seniorów, którzy również chcą podziwiać uroki kolejnych przejechanych tras, a przy tym cieszyć się ze wspólnie spędzanego czasu. To ty wybierasz, z kim jeździsz. Jeśli nie chcesz poznawać nowych osób, możesz też zaproponować przejażdżkę swoim znajomym czy wnukom. Jadąc na e-bike’u, na pewno dorównasz im tempa, więc bez obaw.

 

Jak wybrać idealny rower elektryczny dla seniora na wakacyjne przejażdżki?

Wybór modelu roweru elektrycznego ma kluczowe znaczenie dla komfortu jazdy. Koszt zakupu podstawowych modeli oscyluje w granicach 5 czy 6 tysięcy złotych. Jest to opcja, która na pewno sprawdzi się podczas wakacyjnych przejażdżek po najbliższej okolicy. Osoby starsze myślące jednak o bardziej wymagającej jeździe, mogą rozważyć wybór droższych wariantów. Są one wyposażone w mocniejsze części czy więcej funkcji. Jak w takim razie wybrać najlepszy model na letnie trasy?

Rama rowerowa

Większość seniorów decyduje się na rowery miejskie lub trekkingowe z obniżonym przekrokiem. Im niżej zamontowana jest górna rura, tym łatwiej będzie wsiąść na e-bike’a. Pamiętaj o tym, że nie tylko geometria, ale także rozmiar ramy powinien być dopasowany do potrzeb. Za mała spowoduje, że będziesz garbił się w czasie jazdy, co może powodować ból kręgosłupa. Za duża sprawi zaś, że ciężko będzie korzystać z roweru.

Siodełko

Innym elementem, który wpływa na wygodę użytkowania e-bike’u, jest siodełko. Podczas zakupu roweru warto zwrócić uwagę, żeby było ono miękkie i wypełnione żelem. Wówczas będzie amortyzowało wstrząsy wywołane jazdą po wertepach. Dodatkowo zminimalizuje obtarcia. Nie bez znaczenia jest również szerokość siedziska. Im szersze, tym większy komfort.

Mechanizmy umożliwiające bezpieczną jazdę

Należy również sprawdzić, jaki napęd ma interesujący nas rower. Osobom starszym, które nie chcą tracić czasu na częste serwisowanie, poleca się mechanizmy jednorzędowe. Są proste w użytkowaniu i tanie w utrzymaniu. Dobrym wyborem będą e-bike’i wyposażone w obrotową manetkę zmiany biegów, ułatwiającą zmianę przerzutek. Nie mniej ważne są również mocne hamulce zapewniające bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Moc silnika i akumulator

Podstawowe modele o silniku małej mocy, niskim momencie obrotowym i z niewielką pojemnością akumulatora sprawdzą się osobom jeżdżącym okazjonalnie po łatwych trasach. Jeżeli chcesz jeździć często i długo, to warto, abyś zainwestował w bardziej zaawansowany rower. Pamiętaj, że zasięg wskazywany przez producenta jest wartością maksymalną, zależną od takich zmiennych, jak wybrany tryb, ukształtowanie nawierzchni, warunki atmosferyczne, a nawet waga użytkownika. Znakomitym wyborem są modele z silnikiem centralnym i baterią w ramie, ponieważ są one świetnie wyważone, a co za tym idzie, pozwalają na łatwiejsze zachowanie równowagi.

Senior jeżdżący rowerem

Akcesoria dodatkowe

Dobre oświetlenie także ma znaczenie dla bezpieczeństwa podczas jazdy. Dzięki niemu będziesz zauważalny z oddali, a przy okazji zadbasz też o swój komfort widzenia. Większość e-bike’ów miejskich i trekkingowych ma w standardzie szereg akcesoriów dodatkowych, typu bagażnik czy błotnik. Po ich zamontowaniu wzrośnie wygoda użytkowania roweru, więc aktywny czas na emeryturze upłynie jeszcze milej.

Dobrze dobrany rower elektryczny umożliwi cieszenie się aktywnością fizyczną, nawet na emeryturze. Dzięki niemu możemy spędzić lato na wspaniałych wycieczkach po okolicy bez nadmiernego forsowania organizmu. Jednocześnie pozwoli poprawić kondycję, co pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie.

Sprawdź więcej informacji na temat dbania o zdrowie:

https://www.rp.pl/zdrowie/art9433551-cwiczenia-dla-osob-60-pomoga-pozbyc-sie-dolegliwosci