Stres w pracy jak sobie z tym radzić?

Praca to integralna część życia każdego człowieka, która niewątpliwie ma zasadniczy wpływ na codzienne funkcjonowanie. Co jednak gdy wywołuje ona stres, który przekłada się na negatywne emocje, odczuwane nawet w dniach wolnych od obowiązków zawodowych? W takiej sytuacji konieczne jest znalezienie i wyeliminowanie czynnika stresogennego. Co zatem robić, aby ograniczyć stres w miejscu pracy?

Co może powodować stres w miejscu pracy?

Wymarzona praca to taka, która pozwala łączyć obowiązki zawodowe z indywidualnymi pasjami, jednocześnie gwarantująć pracownikowi rozwój w obranym przez niego kierunku. W rzeczywistości jednak dla wielu osób praca to przede wszystkim konieczność, z którą należy zmierzyć się każdego dnia. Takie niezdrowe postrzeganie może być spowodowane bardzo wieloma czynnikami. Do najczęstszych z nich należy jednak stres. Zanim jednak pracownik zdecyduje się walczyć z jego symptomami, musi przede wszystkim określić powód jego występowania.

Wśród najczęstszych przyczyn stresu w miejscu pracy znajdują się:

  • przemęczenie,
  • przepracowanie,
  • praca w trudnych/wymagających warunkach,
  • monotonia pracy,
  • poczucie niedocenienia,
  • brak dobrego kontaktu z przełożonym,
  • brak systemu motywacyjnego,
  • chaos w miejscu pracy,

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Praca w chronicznym stresie nie jest czymś, co należy bagatelizować. Taki stan rzeczy może bowiem doprowadzić do nieodwracalnych konsekwencji czy chorób. Dlatego też warto rozpocząć rozwiązywanie problemu tuż po wystąpieniu pierwszych symptomów. Po zdefiniowaniu źródła stresu warto przede wszystkim popracować nad własnym nastawieniem, spoglądając na sytuację z szerszej perspektywy. Wytchnienie może przynieść również odpoczynek, rozmowa z bliską osobą oraz poznanie jej opinii na temat występującego zjawiska. Pamiętaj, że nie warto stresować się na zapas! Jeżeli sądzisz, że problem tkwi w Twoim podejściu, popracuj nad swoją asertywnością oraz organizacją czasu.

Praca to nie wszystko – pamiętaj o odpoczynku!

Bardzo często zdarza się, że życie zawodowe bezpośrednio przeplata się z życiem prywatnym. W takiej sytuacji bardzo trudno wypracować balans pomiędzy tymi dwoma sferami, co może wywoływać stres i ograniczać odpoczynek. Pod żadnym pozorem praca nie powinna determinować czasu wolnego pracownika. Pamiętaj więc, aby po zakończeniu obowiązków zawodowych pozostawić je w biurze, a do domu zabrać wyłącznie dobry humor i pozwolić sobie na chwilę relaksu!