Praca kierowcy tira - co warto wiedzieć?

Transport to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki, a zawód kierowcy samochodów ciężarowych jest niezbędny, by działał należycie. Praca kierowcy tira to jedna z najczęściej wyszukiwanych ofert pracy na portalu Pracuj.pl. Jakie są zalety i wady takiej pracy oraz jakie obowiązki ma kierowca?

Opis zawodu

Praca kierowcy tira to nie tylko kilka godzin spędzonych w wygodnej kabinie za kierownicą i dostarczanie ładunków z punktu do punktu. To zawód wymagający siły psychicznej i fizycznej! Do obowiązków kierowcy, poza prowadzeniem pojazdu, należy pomoc lub samodzielny załadunek i rozładunek towarów. Kierowca musi dbać o prawidłowość dokumentów ładunku i pojazdu, aby w razie kontroli nie otrzymać mandatu oraz nie stracić niezwykle cennego w tej branży czasu. Jednym z najważniejszych zadań jest dbanie o stan techniczny pojazdu oraz drobne naprawy w trasie.

Zalety pracy jako kierowca tira

Jedną z najważniejszych zalet pracy jako kierowca tira są dość wysokie zarobki. Mediana zarobków na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego wynosi 3990 zł brutto. Należy pamiętać, że pensja kierowcy ciężarówki będzie się różnić w zależności od obowiązków, a także doświadczenia. Najczęściej w przypadku dłuższych tras można liczyć na większe wynagrodzenie.

Jednym najczęściej wymienianych plusów w tej pracy jest możliwość pracy połączonej ze zwiedzaniem. W zależności od trasy kierowca ma możliwość odwiedzania różnych miejsc. W czasie jazdy możliwe jest podziwianie krajobrazów z kolei podczas dłuższej pauzy, można pozwolić sobie na zwiedzanie interesujących miejsc.

Minusy pracy kierowcy tira

Jednym z minusów pracy na tym stanowisku są koszty związane z uzyskaniem odpowiednich uprawnień. Różnią się one od wieku kandydata. Taka różnica wynika z ceny kwalifikacji wstępnej i kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. Tą pierwszą muszą wykonać osoby przed 21 rokiem życia – cena to 5 500 zł. Osoby po 21 roku mogą przystąpić do kwalifikacji wstępnej przyspieszonej za 2 800 zł. Koszty stałe w obu przypadkach to: komplet badań 470 zł, kurs prawa jazdy kat. C 2 800 zł, egzamin państwowy kat. C 230 zł oraz wymiana prawa jazdy 100,50 zł.

Samotność i rozłąka z rodziną to wady niematerialne, ale bardzo mocno dotkliwe dla pracowników tej branży. W zależności od wybranej oferty pracy do obowiązków może również należeć jazda w weekendy i święta. Dlatego też zawód ten nie sprawdzi się w przypadku każdej z osób.