Praca jako freelancer czy jest dla Ciebie?

Freelancer to osoba, która nie pracuje na etacie, a zlecenia do realizacji zdobywa poprzez polecenia lub wyszukuje je samodzielnie na różnych portalach np. Pracuj.pl. Na ten tryb pracy najczęściej decydują się copywriterzy, graficy i dziennikarze. Dla kogo freelancing będzie idealnym rozwiązaniem? Sprawdź!

Typy freelancerów

W zależności od rodzaju zatrudnienia oraz poświęcanego czasu na pracę można wyróżnić 5 typów freelancerów. Najliczniejsza grupa to freelancerzy niezależni, którzy całą swoją uwagę poświęcają powierzonym projektom, często stoi za tym wysokie uposażenie, która umożliwia im porzucenie pracy na etacie na dobre.

Kolejna grupa to freelancerzy pracujący w równym stopniu na etacie, jak i jako freelancer, czas poświęcany na obie prace jest podobny, ale dochody mogą znacznie się różnić.

Mniej liczna grupa to pracownicy tymczasowi, często przypisani do projektów ograniczonych czasowo oraz pracownicy, dla których freelancing to dodatkowe zajęcie po pracy lub w weekendy.

Ostatnią, najmniej liczną grupą są freelancerzy, którzy posiadają własny biznes, niekoniecznie w tej samej branży.

Dla kogo nie jest praca freelancera?

Freelancing nie jest dla osób, które cenią stabilne zatrudnienie i stałe zarobki. Na początku drogi obie te rzeczy będą trudne do osiągnięcia. Jako freelancer nie możesz liczyć na spokojne przepracowanie 8 godzin i zapomnienie o pracy. Wyszukiwanie zleceń, realizacja ich w różnych terminach oraz księgowość to problemy, z którymi zmaga się freelancer.

Praca jako freelancer wymaga doskonałej organizacji czasu oraz wysokiej samodyscypliny, jeśli masz z tym problem, to nie jest zawód dla Ciebie!

Freelancing, jak zacząć?

Jeśli nie zraziły Cię powyższe obowiązki i masz pożądane cechy, warto poznać tajniki, które ułatwią Ci rozpoczęcie pracy jako freelancer!

Jeśli nie masz żadnego doświadczenia postaw na naukę i szkolenia, które pomogą Ci poznać daną branżę. Następnie twórz, nawet jeśli nie masz żadnych zleceń, utworzone materiały pozwolą Ci stworzyć portfolio, nawet skromne jest lepsze, niż jego brak. Następnie szukaj zleceń na stronach dla freelancerów i do dzieła!

Freelancer to inaczej wolny strzelec, z pewnością zawód ten wiążę się dużą wolnością, ale nie jest przepustką do łatwego życia. Nie jest to zawód dla każdego, ale gdy zaczniesz pracować w ten sposób, będziesz miał przed sobą dużo wyrzeczeń, ale i ogromną satysfakcję z pracy na własne nazwisko.