Praca jako dostawca jedzenia

Zamawianie jedzenia online lub przez telefon stało się powszechną praktyką w aglomeracjach miejskich, ale i mniejszych miejscowościach. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla zamawiającego, ale jak to wygląda ze strony dostawcy, czy warto zostać nim zostać? Jakie są wady i zalety takiej pracy?

Wymagania

Pracę na stanowisku dostawcy jedzenia mogą znaleźć osoby z doświadczeniem, jak i te, które chcą spróbować swoich sił w tym zawodzie. W pracy dostawcy jedzenia ważne są kompetencje miękkie takie jak wysoka kultura osobista i otwartość na ludzi. Kompetencje twarde też mają znaczenie, umiejętność sprawnego prowadzenia pojazdów i doskonała znajomość topografii miasta znacząco mogą wpłynąć na jakość wykonywanej pracy. Dyspozycyjność w różnych godzinach i doskonała organizacja pracy to dodatkowe atuty.

Możliwość zatrudnienia

Kandydat na stanowisko dostawca jedzenia może znaleźć zatrudnienie bezpośrednio w restauracjach lub w firmach pośredniczących. Chcesz zwiększyć swoje szanse podczas rekrutacji? Posiadanie własnego środka transportu np. samochodu, skutera lub roweru to duży plus.

Warunki pracy

Praca dostawcy jedzenia to w dużej mierze praca w terenie, co wiążę się różnymi niespodziewanymi sytuacjami i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Należy pamiętać również, że praca dostawcy to praca z ludźmi, podejmując pracę w tym zawodzie, trzeba zachować wysoką kulturę osobistą i życzliwość.

Zalety pracy dostawcy jedzenia

Jedną z kluczowych zalet dostawcy jedzenia są elastyczne godziny pracy. Możliwość dostosowania grafiku, do planu na studiach to powód, dla którego wielu studentów decyduje się na zatrudnienie w tej branży.

Kolejną zaletą pracy jako dostawca jedzenia jest możliwość uzyskania dodatkowego zarobku w postaci napiwków. Wysokość napiwków zależy od rejonu, w którym pracuje dostawca oraz umiejętności interpersonalnych. Dużym plusem jest możliwość szybkiego awansu i zwiększenie swojej pensji, dzięki nabytemu doświadczeniu.

Wady pracy dostawcy

Przemieszczenie się w korkach lub wśród wąskich uliczek to jeden z głównych elementów pracy dostawcy. Wiążę się to z ryzykiem wypadków drogowych czy kontuzji. Deszcz, śnieg i wiatr z tym wszystkim niedogodnościami musi zmagać się dostawca jedzenia. Wymagania klientów trzeba spełniać niezależnie od warunków atmosferycznych, dostawca musi brać to pod uwagę, gdy zdecyduję się na pracę w tej branży.