Merchandiser - czym się zajmuje?

Rolą merchandisera jest dbanie o to, aby klient z łatwością odnalazł produkt w sklepie. Ponadto merchandiser jest osobą o wszechstronnej wiedzy, najlepsi specjaliści łączą wiedzę socjologiczną, marketingową oraz handlową, aby wystawy w sklepie były perfekcyjne. Jak w praktyce wygląda taka praca? Sprawdź w artykule!

Kim jest merchandiser?

Merchandiser to osoba, która dba o ekspozycje towarów w sklepie, aby uzyskać jak największą sprzedaż i zainteresowanie klientów. Sklepy zatrudniają merchandiserów w celu zwiększenia sprzedaży, a najlepsi specjaliści są w stanie to zapewnić.

Typy merchandiserów i ich obowiązki

Pierwszy rodzaj pracy na stanowisku merchandisera, to: pracownik danego sklepu, który łączy pracę merchandisera z innymi obowiązkami. W tym przypadku merchandiser nie posiada specjalistycznej wiedzy z zakresu handlu czy marketingu, układając towary, bazuje na swoim doświadczeniu lub wytycznych pracodawcy. Praca od podstaw w sklepie może być świetnym początkiem do bycia w przyszłości samodzielnym merchandiserem najwyższym poziomie.

Druga ścieżka kariery merchandisera: specjalista, który łączy wiedzę z różnych dziedzin z doświadczeniem. To pozwala mu na organizację ekspozycji sklepowych na najwyższym poziomie i przyciągnięcie jak największej liczby klientów. Merchandiser w takim przypadku dba o ekspozycje towarów sieci sklepów lub zatrudniony jest, przez firmę, której produkty znajdują się w sklepach. W tym przypadku dba o to, by dany produkt był w odpowiednim miejscu i przyciągał uwagę. Praca merchandisera na tym poziomie to w dużej mierze praca w terenie i wymaga elastyczności oraz znakomitej organizacji czasu własnego. W obu przypadkach od merchandisera wymagana jest książeczka sanepidowska!

Jakie są zarobki merchandisera?

Branża merchandisingu jest bardzo zróżnicowana, wysokość zarobków zależy od doświadczenia i osiąganych wyników sprzedażowych. Mediana zarobków merchandisera to około 4 020. złotych brutto. Im większa wiedza i zdolność jej przełożenia na poziom prezentacji towarów, tym większa szansa na lepsze zarobki i zainteresowanie ze strony najlepszych firm.

Czy warto zostać merchandiserem?

Lubisz pracę w terenie, dobre wyniki Cię motywują, a do tego uwielbiasz ludzi? Jeśli tak, warto spróbować! Oferty pracy na to stanowisko można znaleźć, między innymi na portalu Pracuj.pl!