Jak zostać programistą i czy ten zawód jest dla Ciebie?

Zawód programisty kojarzony jest z wysokimi zarobkami i wygodną pracą przed ekranem laptopa. Nie mniej to praca, która stawia wysokie wymagania, a także niezbędne są szczególne umiejętności. Zastanawiasz się jak zostać programistą? Sprawdź!

Początki programisty

Programista na początku swojej drogi do wyboru ma język programowania, z którym chce zacząć swoją przygodę. Do najpopularniejszych należą między innymi Java, C# oraz Python. Języki te różnią się od siebie, tym samym zarobki też są różne. Istnieje możliwość działania w obszarze jednego języka programowania lub opanowanie kilku z nich. Będzie to wymagać czasu oraz determinacji, ale możliwe zarobki mogą wynagrodzić starania!

Czy potrzebne są studia?

Istnieją zawody, dla których wymagane jest uzyskanie stopnia zawodowego. Nie jest nim zawód programisty. Ukończenie kierunków takich jak matematyka czy informatyka może ułatwić Ci znalezienie pracy, nie mniej w przypadku wielu ofert nie jest do konieczne. Ważna jest dokładna wiedza.

Do podjęcia pracy programisty najważniejszym wymaganiem są umiejętności oraz zdolność programowania, a także myślenie analityczne. Pracodawcy szczególnie cenią sobie wcześniejsze doświadczenie.

Zatem jeśli i Ty chcesz rozpocząć karierę w tym zawodzie, to wystarczy odpowiednie przeszkolenie, chociaż studia zawsze będą mile widziane!

Sposoby na zostanie programistą

Najszybszym sposobem na naukę są intensywne kursy lub boot campy, wymagają poświęcenia 2-3 miesięcy w trybie 8 godzin, a w trybie weekendowym około 9 miesięcy. W obu wymagany będzie wysoki wkład finansowy od kilku do kilkunastu tysięcy.

Studia informatyczne to kolejny sposób na zostanie programistą. Trwają 5 lat i kończą się tytułem magistra. Programowanie to tylko jeden z wielu nauczanych elementów, poza programowaniem możesz nabyć wiedzę między innymi z matematyki i fizyki.

Ostatni sposób to nauka indywidualna. Wszelki dostęp do materiałów darmowych i płatnych pozwala na wystarczające opanowanie wiedzy, by zostać programistą. Problemem może być zła organizacja nauki oraz nieprawidłowy wybór wiedzy, która chcesz opanować.

W tej chwili w Polsce brakuje nawet 50 tys. programistów, może warto spróbować swoich sił? Wejdź na Pracuj.pl, a na pewno znajdziesz interesujące oferty pracy w kategorii programista!