Czym jest diagnostyka histopatologiczna?

Na czym polega badanie histopatologiczne?

Badanie histopatologiczne to procedura diagnostyczna, która polega na analizie mikroskopowej preparatu tkankowego w celu oceny zmian patologicznych w tkankach oraz rozpoznania chorób. Podczas badania histopatologicznego pobiera się próbkę tkanki (np. w formie biopsji lub wycinka) lub usuwa się cały narząd (np. w przypadku operacji), a następnie preparat jest przetwarzany i barwiony, aby umożliwić obserwację pod mikroskopem. Oceniając mikroskopowe obrazy tkanek, patolog (specjalista zajmujący się badaniem histopatologicznym) może stwierdzić, czy tkanka jest zdrowa, czy występują w niej zmiany patologiczne, takie jak np. nowotwory złośliwe, choroby zapalne, czy choroby autoimmunologiczne. Wynik badania histopatologicznego jest bardzo istotny dla postawienia diagnozy oraz określenia strategii leczenia, dlatego stanowi ważny element w procesie diagnostycznym i leczniczym w medycynie.

Kiedy wykonuje się badanie histopatologiczne?

Badanie histopatologiczne jest wykonywane w celu zdiagnozowania chorób oraz oceny zmian w tkankach. Wskazaniem do badania histopatologicznego jest wykrycie przez lekarza patologa tkanki zmienionej i istnieje podejrzenie choroby nowotworowej. Badanie histopatologiczne jest wykonywane w celu zdiagnozowania chorób oraz oceny zmian w tkankach.

Samo badanie histopatologiczne nie jest bolesne, ponieważ przeprowadzane jest na pobranych lub usuniętych już tkankach lub narządach. W przypadku pobierania próbki tkankowej lub usuwania całego narządu (np. przy operacji), pacjent jest poddawany znieczuleniu miejscowemu lub ogólnemu, co zapobiega odczuwaniu bólu podczas procedury.

Preparat jest przetwarzany w laboratorium, po pobraniu lub usunięciu tkanki, a następnie oceniany przez patologa pod mikroskopem, co nie wiąże się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Po wykonaniu badania histopatologicznego, wynik jest analizowany przez lekarza, który omawia go z pacjentem i dobiera odpowiednie leczenie w zależności od wyniku.

 

Precyzyjna diagnostyka histopatologiczna jest możliwa dzięki firmie Roche i wysokiej jakości testów.