Jak kupić nowe opony podczas urlopu?

Będąc na urlopie może się zdarzyć, że opony w naszym samochodzie ulegną takiemu zniszczeniu, że będziemy zmuszeni zainwestować w nowy komplet. Naturalny proces starzenia się mieszanki gumowej w każdej chwili może nas zaskoczyć, dlatego warto być przygotowanym na taką okoliczność. Jak zatem kupić nowe opony podczas urlopu i na co zwracać szczególną uwagę? Podpowiadamy.


Klasa opon - czy jest ona istotna?

Klasa opon to jeden z najważniejszych czynników, które warto wziąć pod uwagę przy kupnie nowego kompletu opon. Wiele popularnych firm posiada w swoich szeregach ogumienie klasy niskiej oraz średniej, lecz można również znaleźć te bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Przy zakupie warto zdecydować się na nieco lepszą klasę, ponieważ będą one dawały największe bezpieczeństwo na drodze.


Podobna sprawa ma się z bieżnikiem w oponach. Kiedy jesteśmy na letnim urlopie i nagle potrzebujemy nowego kompletu opon letnich, warto wybrać również dobry bieżnik. Do wyboru mamy aż trzy popularne modele: symetryczne, asymetryczne i kierunkowe. Pierwsza opcja najczęściej wykorzystywana jest w oponach klasy średniej bądź ekonomicznej. Będzie to idealny wybór do eksploatacji latem i na mokrej nawierzchni. Z kolei opony z bieżnikiem asymetrycznym są hybrydą dwóch bieżników. Z jednej strony opony umieszczone są odpowiednie nacięcia, które odprowadzają wodę, a z drugiej bieżnik odpowiedzialny jest za kwestię przyczepności. Najrzadziej spotykany model to ten kierunkowy. Posiada charakterystyczny wzór w kształcie litery V, co zapewnia dobrą przyczepność i właściwą kontrolę nad autem.


Jakie opony wybierać i gdzie je kupować?

Bardzo często, szczególnie gdy jesteśmy poza miejscem swojego zamieszkania, rozmiary homologowane opon mogą być trudniej dostępne. W takim momencie kierowcy często decydują się na tak zwane zamienniki, których całkowita wysokość nie przekracza 2% różnicy w porównaniu do modeli standardowych. Przykładowo opony letnie 185/65 r15 mają swój odpowiednik w rozmiarze 195/60 r15. Posiada on różnicę wynoszącą około 1,075, co mieści się w granicach normy.


Urlop ogranicza nam nieco możliwości zakupu nowych opon, gdyż prawdopodobnie nie znamy na tyle danego miejsca, aby bez problemu udać się do danego warsztatu. Jeśli jednak mamy taką możliwość, to warto korzystać z internetowych wyszukiwarek, które już na etapie wpisywania danych naszego samochodu w szybki sposób odnajdą te najlepiej spasowane. Możliwość płatności w ratach czy swobodnej edycji upodobań również jest dużym atutem.