Dlaczego bakterie odgrywają tak ważną rolę w przydomowej oczyszczalni?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie często spotykane w ekologicznych domach. Systemy montuje się zamiast szamba, które jedynie gromadzi ścieki. Aby oczyszczalnia działała prawidłowo, muszą znajdować się w niej odpowiednie bakterie.

Bakterie w przydomowej oczyszczalni – po co są?

Jeśli zastanawiasz się, po co w przydomowej oczyszczalni są bakterie, to musisz wiedzieć, jak dużą rolę odgrywają w utrzymaniu czystości i bezpieczeństwa systemu. Przede wszystkim bakterie niwelują nieprzyjemne zapachy, które naturalnie unosiłyby się ze zbiornika ze ściekami.


Ponadto wpływają na stan ścieków i mogą przemienić stałe odpady w ciekłe. Dzięki temu ścieki łatwiej się rozkładają i sprawniej przepływają przez rury. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia awarii takich jak np. zatkanie. Bakterie filtrują cały system oczyszczalni i pozwalają pozbyć się ewentualnych złogów.

Czy trzeba aplikować bakterie do oczyszczalni?

Ze względu na to, że wraz z naturalnymi ściekami do zbiornika trafiają także różnorodne preparaty chemiczne (np. proszki do prania, środki czystości, lekarstwa), należy aplikować specjalne bakterie do oczyszczalni. Naturalne bakterie to za mało, aby system działał sprawnie, a przykry zapach był eliminowany.


Gdy do oczyszczalni aplikuje się bakterie, działa ona wydajniej i nie ulega awariom. Stosowanie środków z bakteriami wyrównuje pH oczyszczalni i pozwala pozbyć się tłuszczów. Z tego powodu dodawanie bakterii do przydomowego systemu jest konieczne, jeśli zależy Ci na jego prawidłowym funkcjonowaniu.

Jakie bakterie do przydomowej oczyszczalni wybrać?

Na szczęście na rynku znajduje się sporo preparatów z bakteriami, które pozytywnie wpływają na stan przydomowej oczyszczalni. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na środek przyspieszający rozwój i odżywkę dla bakterii osadu czynnego do oczyszczalni.


Środki można stosować zarówno okresowo, jak i stale. Wszystko jest zawsze wyjaśnione na etykietach. Można np. używać preparatu co jakiś czas przez dwa tygodnie każdego dnia lub regularnie raz w tygodniu. W przypadku jakichś awarii oczyszczalni należy przeprowadzić intensywną kurację.


Przy wyborze środków do przydomowej oczyszczalni ścieków, najważniejsze jest to, aby produkty były przyjazne dla środowiska i naturalne. Nie warto sięgać po chemiczne i sztuczne środki. Bakterie muszą być bezpieczne i pochodzić od sprawdzonych producentów.